Tulcea - Liga a II-a 2015-2016 - Etapa 5

Aceasta etapa a debutat cu meciul dintre Marix Athletic Viasoft B - Institutul Delta Dunarii, unul poate dintre cele mai spectaculoase ale acestei etape. Cei care au deschis scorul au fost oaspetii prin Alexe in min. 2, Palade a egalat situatie in min. 13, insa cei care au intrat la pauza in avantaj cu scorul de 2-1 au fost oaspetii prin Tudor Catalin in min. 13. Inceputul partii secunda le-a apartinut celor de la Institutul care si-au majorat avantajul prin golurile lui Alexe si Nastase Aurel. Gazdele au reusit sa intoarca rezultatul pana la finalul meciul obtinand cele trei puncte puse in joc cu scorul de 7-5.

De la orele 16:00 a fost programata partida dintre Vanatorii de Scantei si Steaua 1986. Grozescu Catalin a deschis scorul in min. 14, insa Grigore Vlad a egalat si a stabilit scorul pauzei 1-1 in min. 20 printr-un sut superb din afara careului. In partea secunda gazdele au reusit sa se impuna cu scorul de 5-2, Savele , Ungureanu si Voicu marcand pentru gazde si Lusu Cristi pentru oaspeti.

Urmatorul meci al zilei a fost Tiki-Taka - Fortes, unul dintre cele mai incrancenat si echilibrat meci a acestei etape. Prima repriza a fost castigata de catre oaspeti cu scorul de 1-0, Tutuianu Vlad marcand in min. 14. In partea secunda Gavrilov a egalat in min.27, insa Moisa Cristi si-a adus echipa in avantaj dupa doar 3 minute de joc. Acelasi Gavrilov a egalat dupa un contraatac, facand ca tabela sa arate 2-2, insa dupa reluarea jocului Nicolae Iulian a marcat pentru cei de la Fortes dupa o faza fixa. In ultimile minute de joc gazdele au fortat egalarea, reusind acest lucru, astfel scorul final fiind de 3-3.

De la orele 18:00 s-a disputat partida Radio Delta - Delta Soccer. Prima repriza a fost saraca in goluri, Stoienica Iulian marcand in min. 10. In partea secunda gazdele au condus cu scorul de 4-1 pana in ultimile 5 minute ale meciului, insa oaspetii au fructificat accidentarea portarului advers si au reusit sa castige in extremis cu scorul de 5-4. Dintre marcatori se fac remarcati Echimov Adrian cu o dubla pentru Radio Delta si Dumbrava Dragos cu patru reusite pentru Delta Soccer.

AS DELTAROM B - ProTeam a fost urmatorul meci al zilei. Prima repriza a fost una echilibrata gazdele reusind sa puncteze prin Burlacu Cosmin de doua ori in min. 12 si 20. In debutul partii secunde Munteanu Cristian reduce din handicap pentru cei de la ProTeam, insa Mitel Adrian si-a readus echipa la avantajul de 2 goluri in min. 37. Ultimile 10 minute le-au apartinut oaspetilor care au reusit un gol prin acelasi Munteanu in ultimile minute ale partidei. Scorul final al meciului 3-2 in favoarea celor  de la DeltaROM B.

Ultimul meci al zilei a fost ACS DELTA FORCE B - FC Zimbru, unde gazdele s-au impus cu scorul de 6-0, dupa o prima repriza incheiata cu scorul de 3-0. Dintre marcatori se face remarcat Hila Iulian cu o dubla pentru cei de la DELTA Force B.

La finalul etapei cu numarul al VI-lea se va trage la sorti grupele Cupei Romaniei, editia de anul acesta va debuta pe 27 - 28 Octombrie 2015.