Tulcea - Liga DeHondol 2015-2016 - Etapa 5

Primul meci al acestei etape a fost AS DeltaROM - AGRO INPUT. Prima repriza a fost una foarte echilibrata, cu ocazii de-o parte si de alta, insa cei care s-au desprins pe tabela de marcaj au fost gazdele gratie reusite lui Popa Florin din min. 17. Dupa doar 5 minute de joc Avram Alexandru si-a adus echipa la egalitate la pauza, fructificand gafele din apararea adversa. In debutul partii secunda Scapau Cristi i-a adus in avantaj pe cei de la Agro Input, insa cei care au castigat cele trei puncte puse in joc au fost DELTAROM, Popa Florin reusind sa inscrie 4 goluri in ultimile 10 minute de joc. Scor final 6-2.

Urmatorul meci al zilei a fost Vointa Bestepe - ACS Viitorul Frecatei, poate unul dintre cele mai spectaculoase ale acestei etape, cel putin din prisma numarului de goluri marcate. Prima repriza s-a incheiat cu scorul de 4-3 in favoarea celor de la Frecatei, insa in parte secunda jucatorii din Bestepe au reusit sa intoarca rezultatul castigand cu scorul de 9-6. Dintre marcatori se fac remarcati Paraschiv Gabriel cu 6 reusite pentru gazde si Croitoru Stefan cu o dubla pentru oaspeti.

De la orele 17:00 cei de la Delta Force au jucat impotriva celor de la Metalurg. Prima repriza a fost una foarte tacticizata si echilibrata, niciuna dintre echipe nereusind sa fructifice niciuna dintre putine ocazii ivite. in partea secunda gazdele au luat rapid conducerea pe tabela de marcaj prin Cazacu Nicolae, iar in min. 29 Caputa a majorat avantajul echipei sale. In min. 33 atacantului celor de la Delta Force a bifat dubla si a facut ca tabela sa arate 3-0. Cei de la Metalurg au redus din handicap prin Ciuperca Alexandru, insa Plugaru Marian a readus avantajul de 3 goluri gazdelor in min. 45. In ultimile 2 minute de joc oaspetii au marcat prin acelasi Ciuperca Alexandru si Vasile Marian, insa nu au reusit sa obtina egalarea, astfel scorul final pe tabela a fost 4-3.

Ultimul meci al zilei a fost Vulturii - Galaxy, unde gazdele s-au impus cu scorul de 10-2, dupa o prima repriza in care conduceau cu 5-2. Dintre marcatori se fac remarcati Nane Stefan cu 6 reusite pentru Vulturii si Toader George cu un gol pentru oaspeti.

La finalul etapei cu numarul al VI-lea se va trage la sorti grupele Cupei Romaniei, editia de anul acesta va debuta pe 27 - 28 Octombrie 2015.