Liga Autovip in play-off

LIGA DE MINIFOTBAL VRANCEA

ACS MAUSOLEUL MARASESTI SI AS TOMITA LAZAR OCUPA PRIMELE POZITII IN LIGA AUTOVIP

Dupa minivacanta de Paste,campionatul de minifotbal Liga Autovip,si-a desfasurat in weekend penultima etapa a turului in play-off-ul Ligii.ACS Mausoleul Marasesti este liderul Ligii de minifotbal ,obtinand 4 victorii din 4 jocuri.Mult asteptatul derby al campionatului,ACS - Viitorul Campineanca,si-a consemnat rezultatul la Comisia de organizare,3-0 la masa verde pentru neprezentarea adversarilor! Cu 5 puncte avans fata de pozitia secunda in Liga,ACS-ul devine principala favorita la primul titlul din istoria echipei,in timp ce Viitorul,echipa clasata pe prima pozitie la sfarsitul sezonului regulat si prima la startul sezonului de primavara in play-off,iese definitiv din ecuatia titlului sezonului 2017-2018.

Pozitia secunda in Liga este ocupata de AS Tomita Lazar dupa victoria cu 3-1 asupra castigatoarei fazei locale a Cupei Romaniei GRAFIT DECOR din sezonul trecut,Flux AS Focsani.Cu o serie pozitiva de rezultate in ultimele 3 etape si 7 puncte acumulate,politistii urca in clasament de pe locul 5 pana in plasa liderului ! In jocul cu Flux,Marcel Corozanu (ex Sanorom Bolotesti de ...Champions League) deschide scorul in minutul 3 dintr-o lovitura libera iar la primul contraatac reusit,Cristi Dascalu majoreaza scorul la 2-0.In partea a doua,dominarea teritoriala a Flux-ului,s-a lovit de o aparare exacta si supraaglomerata in careul lui Daniel Rusu,cu cateva interventii de Liga 1 de handbal.Sergiu Sava inscrie din lovitura de penalitate cu 2 minute inainte de final iar pe fondul asediului cu toate liniile,Cristi Dascalu reuseste dubla,printr-o contra in ultimele secvente ale jocului.

Green Garden Odobesti,ultima clasata in play-off-ul Ligii Autovip,reuseste surpriza etapei dupa remiza 1-1 cu campioana en-titre United Focsani.Cu putine situatii de gol si 0-0 la pauza,repriza secunda mult mai animata ,incepe cu golul odobestenilor reusit de Cezar Chirita printr-o deviere cu capul.Asaltul campioanei s-a soldat cu golul egalizator reusit in 5 minute de joc de Catalin Ciobotaru,insa pana spre final United nu si-a mai creat nici o situatie clara de gol.Odobestenii de la Green Garden obtin primul punct in play-off desi puteau fi categoric chiar 3,in situatia in care au lovit in doua randuri barele portii si au ratat o lovitura de penalitate pe final.

Campioana si vicecampioana sezonul in Liga Autovip vor participa la Campionatul Regional NORD-EST programat la Bistrita in perioada 8-10 iunie iar medaliata cu bronz si castigatoarea fazei locale a Cupei Romaniei vor participa la turneul final al Cupei.

Rezultatele etapei si marcatorii :

Green Garden Odobesti - United Focsani  1-1 (0-0) Au marcat Cezar Chirita min 23 respectic Catalin Ciobotaru min 28

ACS Mausoleul Marasesti - Viitorul Campineanca 3-0  MV

AS Tomita Lazar - Flux AS 3-1 (2-0) Au marcat Marcel Corozanu min 3 ,Cristi Dascalu min 12,39 respectiv Sergiu Sava min 38 (din 9 m)