Buzau: FORTUNA FRIENDS, CAMPIOANĂ inainte de termen

articol aparut in Arena Buzoiana

Fortuna Friends s-a impus în «Il Clasico» de Divizia de Buzău cu scorul de 6-4, în faţa eternei rivale, Consiliul Judeţean şi a devenit matematic câştigătoarea celei de a opta ediţii a Diviziei de Buzău, cu două etape înainte de finalul campionatului.
Sâmbătă la Club Calcetto s-a disputat runda cu numărul 20 al Diviziei de Buzău (Liga I), capul de afiş fiind de departe derby-ul dntre Consiliul judeţean şi Fortuna Friends. Chiar dacă şi-au jucat practic ultima şansă de a rămâne în cursa pentru cucerirea titlului, «consilierii» nu au reuşit să facă faţă unui adversar care a dominat clar această ediţie a Diviziei de Buzău – Fortuna Friends. Mai mult, echipa managerului Daniel Constantin a dominat clar duelul iar victoria a venit de la sine.
În ciuda unui început furtunos al «prietenilor», Vasile Nicola şi Cosmin Chiorcău punându-l la grea încercare pe « Cagulă » Goicea, iar R. Stan trimiţând în bară, «bugetarii » aveau să fie cei care deschideau scorul prin Bunică, în minutul 17(1-0 pentru Cons.Judetean). Prima repriză avea să se încheie totuşi la egalitate, R. Stan marcând pentru 1-1, după o fază creată de «Gogu» Mihălcescu.
Imediat de la reluare, R. Stan reuşeşte o fază de toată frumuseţea, finalizată de «Doctoru’» Hulubei, care işi aducea astfel echipa în avantaj. Meciul are ritm, fazele se succed la cele două porţi. Goicea scoate in extremis şuturile expediate de Suditu (27) şi Mihălcescu (31), iar la cealaltă poartă, Sârbescu trimite în bară (28). În minutul 36 «fortuniştii» îşi măresc avantajul, Mihălcescu înscriind după o ieşire neinspirată a lui Goicea(3-1 pentru Fortuna Friends). Consiliul Judeţean înscrie prin Chiorpec (40) şi revine în joc(3-2). Fortuna replică după numai un minut (41) prin Suditu care fructifică o fază creată de acelaşi «Gogu» Mihălcescu. Fază spectaculoasă Chiorcău – Mihălcescu şi C. Puşcă măreşte diferenţa pentru Fortuna, 5-2.
«Prietenii» comit a şasea greşeală şi Bunică rupe «păianjenul» porţii lui Mindileac, 5-3, minutul 47. La nici un minut Cosmin Chirocău îl învinge cu un şut la colţul lung şi scorul devine 6-3 pentru  Frortuna.
La ultima fază a meciului Iacob şi Sârbescu reuşesc o fază de toată frumuseţea finalizată de ultimul, care a stabilit şi scorul final, 6-4.
Victorie meritată şi un nou titlu pentru Fortuna Friends, după cel obţinut în 2011.

Consiliul Judeţean: Goicea, Chirică, Sârbescu, Ionescu, D. Petre, Chiorpec, Panaitescu, Glogoviţeanu, Manea, Iacob, Voicu, Bunică. Antrenor: Daniel Petre ; Manager: Liviu Ciolan.

Fortuna Friends: Mindileac, Oprea, R. Stan, Mihălcescu, C. Puşcă, M. Puşcă, C.Chiorcău, Vasile Nicola, Suditu, Hulubei, Ţiclea, Sofronea,Stancu,Fatu,M.Chiorcau. Antrenor: Cristi Lupu; Manager: Daniel « Mau »Constantin.

Cum titlul celei de a şaptea ediţii a Diviziei de Buzău a fost adjudecat deja, miza ultimelor două etape rămâne obţinerea unui loc în Supercupă, lupta purtându-se între Amicii şi Ductil Steel, Consiliul Judeţean (câştigătoarea Cupei Ligii), Fortuna Friends (câştigătoarea Diviziei de Buzău) şi Aktiv (finalistă la Cupa de Iarnă) fiind celelalte trei formaţii care completează tabloul acestei competiţii.

Noutati din Divizia de Buzau

Buzau: Il Classico - Fortuna Friends Buzau-Cons.Judetean Buzau

03-11-2013 | Divizia de Buzau

Buzau:Favoritele s-au impus:ABC United Bucuresti,Otelul Galati si Dorally Mall Constanta s-au calificat la Turneul Final de la Hunedoara