DGB IASI felicita echipa nationala pentru argintul european din Ucraina

Romania este vicecampioana Europei la minifotbal! FELICITARI, TRICOLORI!

Romania este noua vicecampioana a Europei! Echipa antrenata de Marius Mitu a fost invinsa in finala Campionatului European de la Kiev de catre campioana mondiala, Cehia, dupa ce in prealabil eliminase dramatic, la loviturile de departajare, campioana europeana din 2016, Kazakhstan, anunta Federatia de Minifotbal din Romania intr-un comunicat.

Romania a dovedit la Campionatul European din Ucraina, a noua editie a EURO, ca ramane una dintre fortele minifotbalului. Campioana europeana de sase ori, Romania plecase la drum cu gandul sa recucereasca cununa cu lauri pierduta odata cu editia din 2016 din Ungaria. Ultimul succes al tricolorilor venise in Croatia in 2015 iar mesajul lui Mitu la startul campaniei a fost clar: „Sa redevenim ce am fost!” Ai nostri au trecut fara nicio emotie de faza grupelor, fiind singura echipa care a acumulat maxim de puncte, 12, dupa victoriile cu: Austria 2-0, Anglia 4-2, Israel 2-0 si Spania 1-0. In sferturi, scenariul a fost cam acelasi, 2-0 cu Muntenegru dupa un meci dificil.

Semifinalele au scos in calea Romaniei campioana europeana din 2016, echipa Kazakhstanului. Kazacii nu au impresionat in faza grupelor, cu rezultate ca: 1-1 cu Bulgaria, 1-0 cu Albania sau 1-1 cu Bosnia, dar si-au „turat motoarele” din sferturi. Au trecut cu scorul de 2-1 de Serbia dupa un meci spectaculos in care au eliminat echipa ce castigase grupa din care mai facusera parte Cehia si Ungaria. Ultimele doua s-au duelat in meci direct pentru calificarea in sferturi iar cehii au egalat cu 2 minute inainte de final, trimitandu-i prematur pe maghiari acasa.

Romania si Kazakhstan se mai intalnisera de doua ori oficial si in 2017, prima data la EURO, apoi la Mondial. La Brno, in Cehia, Romania s-a impus cu 3-2 dupa unul dintre cele mai frumoase meciuri ale turneului, iar la Nabeul in Tunisia, tot tricolorii au avut castig de cauza, scor 2-1. Ambele jocuri s-au disputat insa in faza grupelor si nu au avut caracterul eliminatoriu de la Kiev. Kazacii au dominat primele 10 minute si au deschis scorul prin Khassenov. Ai nostri au reactionat, preluand fraiele partidei si au egalat in minutul 18 prin Claudiu Vlad. Chiar inainte de pauza, Saron Chirica a ratat o lovitura de la 7 metri, dar romanii pareau sa obtina calificarea dupa golul lui Mircea Popa din minutul 35, trasor din lovitura libera. Intr-un final tensionat, kazacii au egalat la ultima faza a partidei, prin Darabayev si au impins jocul la executarea loviturilor de la 7 metri. Toti cei trei executanti romani: Vincene, Nemitanu si Alecu, au transformat, iar capitanul kazacilor a ratat, facilitand calificarea tricolorilor in cea de-a saptea finala din istorie.

Aici, adversarul era cel mai redutabil posibil, campioana mondiala in exercitiu, Cehia. Nationala care eliminase Romania la precedentul EURO, chiar in Cehia, scor 3-4 in semifinale. Dupa finala mica, in care Kazakhstan s-a impus cu 2-0 in fata Angliei, s-a pornit o ploaie torentiala care dadea sperante tricolorilor, amintind de frumoasa finala din 2015, 5-1 cu Croatia chiar pe terenul adversarilor. Jocul s-a decis la adaptabilitatea la teren si la fructificarea ocaziilor ivite. Iar cehii au fost asi la ambele. Au deschis scorul in minutul 2 prin Koudelka la primul sut spre poarta lui Amarinei. Romanii au ratat ocazii bune de gol dar tot cehii au marcat prin Padera in minutul 7. A urmat o batalie de revenire in joc a tricolorilor care s-au intrecut pe rand in ratari care mai de care mai spectaculoase. Cehii au ucis definitiv jocul in minutul 32 prin acelasi Koudelka, autor a doua goluri din afara careului, unul mai interesant ca altul. Nemitanu a reaprins temporar sperantele in tabara noastra dar acestea au fost rapid distruse de golul aceluiasi Padera. Doua goluri ale lui Kouldeka din afara careului si doua ale lui Padera dupa lovituri de la colt. Cehii si-au fructificat la maxim ocaziile avute si nu ne ramane decat sa-i felicitam pentru asta.

Desi este locul 1 in clasamentul EMF de un an de zile incoace, acesta este abia primul titlu european al Cehiei! Cehii au ajuns mai mereu in fazele finale ale turneelor europene, semifinale, finale, dar pierdusera cele doua finale disputate pana la Kiev, cu Romania in 2011 la Tulcea si cu Rusia in 2017 la Brno, ambele dupa executarea loviturilor de la 7 metri. Acum soarta s-a intors in favoarea lor.

Romania bifeaza inca o performanta majora, avand acum in cont 6 titluri europene, un loc 2 si un loc 4, din cele noua editii de Campionat European desfasurate pana in prezent. Nu cunoastem un alt sport de echipa in care Romania sa aiba asemenea performante, asa ca trebuie sa ne scoatem palaria in fata jucatorilor, antrenorilor si tuturor celor care au facut posibile aceste performante de-a lungul anilor.

Atacantul tricolor, Robert Dragan Paulevici, a fost desemnat de catre EMF drept „Cel mai bun jucator” al turneului din Ucraina, avand evolutii unanim apreciate de toti cei prezenti la Kiev. Titlurile de „Golgheter” si „Cel mai bun portar” au revenit campionilor din Cehia.

Prin rezultatul inregistrat in Ucraina, Romania si-a asigurat locul la Campionatul Mondial din 2019 din Australia si la Nessma Continental Cup, o competitie recent infiintata, dupa modelul Cupei Confederatiilor de la fotbal. Prima editie, la care vor participa din Europa numai primele 3 clasate, este programata pentru luna decembrie in Tunisia, acolo unde a avut loc si Campionatul Mondial din 2017.

Nu vrem sa incheiem fara sa multumim suporterilor care au facut deplasarea cu nationala in Ucraina si care ne-au incurajat zgomotos in permanenta, ajutandu-ne sa atingem finala. De asemenea, multumim si celor de acasa pentru mesajele pozitive trimise si pentru faptul ca ne-au incurajat din fata televizoarelor, pe PRO X.

Hai Romania, ne revedem la urmatoarea competitie majora!

"Romania a pierdut finala CE din Ucraina, 1-4 cu Cehia, care a stiut sa profite de conditie meteo, furtuna cu puternice descarcari electrice si ploaie torentiala care a inundat capitala KIEV. Tricolorii au plecat de la Kiev imediat dupa meci, iar dupa o noapte petrecuta pe drum, in autocar, au ajuns la casa minifotbalului, la Magic Pub, unde au gasit ospitalitatea lui MOPS! In Ucraina, Nationala Romaniei a fost incurajata si de un grup iesean de suporteri, pentru care avem tot respectul! In final sa recunoastem ca in finala Cehia a fost mai buna si a meritat victoria. Romania s a calificat in urma acestui CE din Ucraina pentru CM de anul viitor din Australia (luna septembrie ), dar si pentru Continent Cup din Tunisia (decembrie 2019, participa campioana si vicecampioana din Europa). Sunt ocazii pentru Nationala Romaniei sa-si ia revansa fata de rivala traditionala Cehia, acum campioana mondiala si europeana en titre", a declarat Paul Costas, prim-vicepresedinte al Federatiei de Minifotbal din Romania.

IASI: CUPA MAGIC, 24-27 octombrie - Lista echipelor inscrise pana acum

CUPA MAGIC la minifotbal - IASI, 24-27 octombrie 2019. Lista echipelor inscrise pana acum