IASI: LIGA MAGICA – Rezultatele de sambata, 14 decembrie

Etapa a 8-a

Premier – PAOK 3-0 (Chelcu Vlasian 27, Sandu Eduard, 36, 38)

Cel mai frumos joc al rundei. PAOK, cenușăreasa, întâlnea prima clasată, toată lumea anticipând o victorie facilă a echipei managerului Ionuț Măgureanu. Spre lauda lor, jucătorii de la PAOK, cu încrederea la cote înalte, s-a prezentat excelent tactic, s-au închis ermetic, declanșând atacuri extrem de periculoase prin Neniță (min. 6), Mohîrță (10), Borcilă (17). Premier, surprinsă de armele partenerei, atacă la rându-i prin Pisică (4), Șchiopu (7), Sandu (14), repriza terminându-se 3-3 la ocazii, 0-0 pe tabelă. Repriza a 2-a începe în nota de ocazii ale lui PAOK: Neniță (22) și Chelariu (26), dar Premier deschide scorul în minutul 27, când Chelcu se strecoară viclean. PAOK cedează, aleargă după egalare, Mohîrță ratează monumental (32). Mai experimentați, mai tehnici și inventivi, cei de la Premier își apropie victoria în final, la un scor prea ”larg”, după reușitele unui jucător briliant în repriza a doua, Sandu Eduard. Felicitări ambelor formații!

Etapa a 14-a

Souflaki – M.Design Croitorie 5-2 (Zamă Andrei 22, 37, Mocanu Vlad 25, 36, 29 – Vasilache Iulius 13, Giurumescu Ionuț 19)

M.Design n-a ”dansat” decât... 20 de minute, având avantaj de două goluri la pauză. Insuficient însă, Souflaki egalând în doar 3 minute (22 și 25). Apoi, tot Souflaki a avut un final incandescent, perforând poarta adversă de alte trei ori. Jucătorii au avut atitudine, au fost responsabilizați în teren și rezultatul a venit după un efort imens.

Decor Plus – Sport Team 3-1 (Florea Ștefan 2, Secară Dragoș 14, Corjan Ștefan 18 – Pop Laurențiu 29)

Florea Ștefan a perforat poarta adversă în chiar debutul jocului, Secară Dragoș a dublat avantajul echipei sale, iar Corjan Ștefan a realizat scorul reprizei. Autorul celor 3 assisturi, Brighiu Ciprian, aleargă elegant și altruist servindu-și colegii, ori de câte ori a fost cazul. Sport Team a redus din diferență, 3-1, mai mult nefiind posibil întrucât, fiind doar 6 jucători la teren, oboseala și-a arătat colții.

Athletic 2015 – Continental 2-3 (Bârnă George 12, Sparhat Cosmin 29 – Năstase Mihai 21, 32, Contofan Cosmin 34)

Prima repriză a aparținut celor de la Athletic. Mai mult chiar, la mijlocul reprizei secunde au preluat din nou conducerea, primind neașteptat două goluri în doar 5 minute și punctele au migrat spre Continental. Cum a fost posibil? Jucătorii de la Continental au găsit traiectoriile cele mai potrivite, au lovit variat și nu au oferit culoare adversarilor.

Mary Tour Magic – HTR Spedition 0-6 (Oală Alexei 15, Marin Sorin 16, 18, Rusu Constantin 19, 30, David Daniel 32)

Mary Tour jucase de la ora 08.15, apoi a așteptat până la ora 13.10 pentru acest meci. O parte din jucători nu au mai putut rămâne, astfel s-a conturat victoria convingătoare și categorică realizată de HTR Spedition. Contraatacurile lor au fost letale, viteza de joc remarcabilă, eficiența la cote înalte, iar managerul de la HTR, Guzu Gheorghe, a fost văzut în sfârșit zâmbind.

Etapa a 15-a

Lupii Negri – Liberto 7-1 (Baboi Bogdan 1, 22, Hlihor Cristi 7, Ilisei Bogdan 11, 27, Mandiuc Florin 31, Alexa Ciprian 33 – Zăncianu Andrei 10)

Evoluție sigură și multă dezinvoltură pentru Lupii Negri, echipă care a jucat senzațional, pliindu-se pe slăbiciunile adversarului, pe care le-a sancționat categoric și imediat. Liberto trebuie să uite rapid acest tur, cu lungi perioade de insuccese, iar din ianuarie 2020 să-și mulțumească fanii. Golul etapei a fost realizat în acest meci de Zăncianu Andrei. O reușită deosebită!

Dinamo – Mary Tour Magic 1-5 (Donose Andrei 27 – Timiș Cristi 2, Iușcă Ionuț 17, Miron Gabriel 22, Munteanu Constantin 36, Popa Valentin 38)

Disputată la matineu, ora 08.15, partida a mulțumit spectatorii prezenți la teren, având determinare, viteză de joc, execuții tehnice, goluri multe. Au fost 6 goluri, cu șase nume diferite. O avalanșă de fotbal agresiv, vertical, în viteză.

Tehno Yry Team – ACS Gufirosa 2-1 (Danciu Răzvan 3, 39 – Luntraru Ovidiu 37)

În chiar debutul jocului, Asăvoaei Robert erupe pe contraatac, pasează excelent pentru Danciu Răzvan, care-l susținea și 1-0. Până la pauză, formația condusă de antrenorul Daniel Cantea a ratat 4 situații uriașe și alte 3 în minutele reprize secunde, oferind apoi posibilitatea egalării, moment la care Luntraru Ovidiu a răspuns imediat ”prezent”. Ultimele minute au fost un asediu la poarta echipei Gufirosa, victoria consfințind-o golul lui Răzvan Danciu din minutul 39.

Superlativele etapei:
Portarul etapei: Padure George (Premier)
Fundașul etapei: Alexii Marian (Decor Plus)
Mijlocașul etapei: Neniță Adrian (PAOK)
Atacantul etapei: Sandu Eduard (Premier)
Golul etapei: Zăncianu Andrei (Liberto)
Hattrick: Mocanu Vlad (Souflaki)
MVP-ul etapei: Sandu Eduard (Premier)
Jocul etapei: Premier – PAOK 3-0

A fost o sâmbătă cu mut minifotbal de calitate (R.Z.)

IASI: LIGA MAGICA – Rezultate din etapa a 20-a, marcatorii si superlativele

LIGA MAGICA – Rezultatele inregistrate sambata, in etapa a 20-a, marcatorii si superlativele