10 echipe la start în Campionatul Național de Old Boys, Piatra Neamț 2021

Federația de Minifotbal din România, în colaborare cu Asociația de Minifotbal Neamț, organizează în acest sfârșit de săptămână, 3-5 septembrie, ediția a patra a Campionatului Național de Old Boys (jucători +40 de ani). Este cea de-a patra competiție majoră organizată de FMR în acest an, după: Supercupa României (Oradea), Campionatul Național (Râmnicu-Vâlcea) și Campionatul Național al Firmelor și Instituțiilor (Botoșani).

Primele trei ediții ale Campionatului Național de Old Boys au fost organizate la: Iași (2017), Piatra Neamț (2018), respectiv Drobeta Turnu Severin (2019). Primele două ediții au fost câștigate de echipa Old Boys Piatra Neamț în timp ce ediția din 2019 le-a revenit celor de la Peppy Dolce Vita Tg-Jiu. În acest an, la Piatra Neamț, participă 10 echipe, care urmează să fie împărțite în 2 grupe a câte 5 echipe, în urma tragerii la sorți, programată pentru joi, 2 septembrie, de la ora 20:30.
 

Sistem desfasurare si organizare, C.N. Old Boys 2021:

 

In vederea stabilirii grupelor, tragerea la sorti va avea loc in data de 2 septembrie 2021, la ora 20:30, la Pensiunea Alessia, str. Schitului nr.2B, Piatra Neamt.

1.1 Participa 10 echipe, formate in 2 grupe a cate 5 echipe.

1.2 La tragerea la sorti se vor folosi 5 urne valorice cu cate 2 echipe si se va tine cont de clasamentul final, editia 2019, Clasamentul National FMR 2019 si participarea echipelor la EMF Masters Cup 2019:

- Urna 1: Mary Tour Terramont Durau, ACS Câmpineanca Vrancea,

- Urna 2: Vulturii Old-Boys Dej, Old Boys Piatra Neamt,

- Urna 3: Old Boys Roman, Inter Galati

- Urna 4: Tudoriada Rasnov, Autodriver Iasi

- Urna 5: Viitorul Targu Mures, Victoria Bucuresti

 

1.3 Turul I - faza grupelor se va juca dupa sistemul prezentat mai sus (Program competitional)

1.4 Turul II – Dupa faza grupelor, primele 2 clasate din cele doua grupe (A si B) se califica direct in semifinale.

 

Programul jocurilor din semifinale este stabilit astfel:

Semifinala A: Locul 1 Grupa A vs. Locul 2 Grupa B

Semifinala B: Locul 1 Grupa B vs. Locul 2 Grupa A

 

1.5 In caz de egalitate, intre doua echipe, se va lua in calcul rezultatul jocului direct (inclusiv rezultatul de la loviturile de departajare).

 

1.6 In caz de egalitate intre trei (patru) echipe, se va proceda asfel:

- se va intocmi un clasament cu rezultatele dintre cele trei (patru) echipe

Departajarea se va face in functie de numarul de puncte, golaverajul mai bun, numarul mai mare de goluri inscrise in intalnirile directe;

- in situatia in care egalitatea persista intre doua echipe, pentru departajare se va aplica criteriul prevazut la punctul 1.5 (rezultatul jocului direct);

- in situatia in care egalitatea persista intre trei echipe, chiar si dupa aplicarea criteriilor de mai sus se va tine cont de situatia privind cartonasele primite, astfel: cartonasul galben - 1 punct iar cartonasul rosu - 3 puncte (cine are un numar mai mic de puncte se califica);

- tragerea la sorti.

 

1.7 Pentru stabilirea clasamentului final se va proceda in felul urmator:

1.7.1 Finala mica (locurile 3-4): Invinsa semifinala A – Invinsa semifinala B

1.7.2 Finala mare (locurile 1-2): Castigatoare semifinala A – Castigatoare Semifinala B
 

Legenda terenuri:

Teren 1: Baza Sportiva Play, str. Dimitrie Bolintineanu nr. 18

Localitatea: Dumbrava Rosie

Teren 2: Baza Sportiva Adridan, Str. Mihai Viteazu nr. 64

Piatra Neamt

Partenerii Federatiei de Minifotbal din Romania

TOP