Începe Eurocup, șapte echipe românești la start

 Federația Europeană de Minifotbal (EMF) organizează, în perioada 12-15 septembrie, prima ediție a Eurocup. Competiția, a doua ca importanță la nivel european, după EMF Champions League, adună la start 40 de echipe, 7 dintre ele fiind românești.

 
După finalul EMF Champions League și EMF Masters Champions League, competiții încheiate duminică la Rimini, în Italia, acum a venit momentul să privim spre Eurocup. Competiția este organizată în premieră de EMF și este rezervată echipelor ce nu au reușit calificarea la Champions League. Locația este tot în Italia, la Lignano Sabbiadoro, la 400 de kilometri nord de Rimini.
 
40 de echipe iau parte la acest turneu care începe joi și se încheie duminică. Șapte dintre ele provin din România, țară care, recent, a obținut argintul la Champions League, prin Nova Vita Târgu Mureș și la Masters, prin Mary Tour Magic Iași.
 
În cele ce urmează vă prezentăm cele 7 reprezentante ale noastre la Eurocup.
 
1. FC Boromir Râmnicu Vâlcea
 
- câștigătoarea Cupei României la Bacău, acolo unde au luat parte 82 de echipe
- participantă la primele trei ediții de Champions League, desfășurate în Slovenia, locul 4 în 2016 la Maribor
- din lot face parte și recent câștigătorul Cupei Națiunilor cu naționala României la Brno, în Cehia, Marian Chiripuș
 
Lot jucători: Ion Armeanu, Bogdan Bîrlogeanu, Andrei Fistogeanu, Bogdan Mihăilă, Sebastian Mateescu, Laurențiu Nicolaescu, Cătălin Păun, Bogdan Preda, Marian Chiripuș, Alexandru Chiripuș, Valentin Mihalcea, Marius Ursu, Alexandru Băltățeanu și Constantin Ciobanu
 
Staff: Marian Dascălu (antrenor-delegat)
 
Grupa C: FC Letka (Slovacia), FC Boromir, ECECE Energofish (Ungaria), On Gal (Israel) și Liga Bemowska (Polonia)
 
 
2. Danco Pro București (fosta Tazmannschaft)
 
- vicecampioana națională, a jucat finala la Oradea contra argintului de la Liga Campionilor, Nova Vita Târgu Mureș
- participantă la ultimele două ediții de Champions League, anul trecut încheiind pe locul 4 la Terme Catez, în Slovenia
- din lot fac parte multiplii campioni europeni cu naționala României, Răzvan Radu și Mircea Popa, ultimul adăugat de la Juventus Sibiu, vicecampionii europeni de anul trecut din Ucraina: Sebastian Vasile, Toma Vincene, Șaron Chirică și Florin Matache, ultimul fiind și un portar bine cunoscut iubitorilor de fotbal din România din perioada petrecută la Dinamo, dar și fostul jucător al echipelor Steaua și Rapid, Stelian Stancu. Echipa este pregătită de directorul tehnic al echipei naționale, Tudor Simon.
 
Lot jucători: Tudor Simon, Ionuț Petrescu, Răzvan Radu, Sebastian Vasile, Stelian Stancu, Mircea Popa, Andrei Cârstea, Toma Vincene, Alexandru Șelaru, Alecsandru Mihai, Viorel Neacșa, Florin Matache și Șaron Chirică
 
Staff: Tudor Simon (antrenor și manager), Răzvan Radu (antrenor secund), Ionuț Petrescu (delegat)
 
Grupa B: Danco Pro, Katalanci (Cehia), Ben Dor (Israel), Odin Fiai (Ungaria) și OST Albania (Albania)
 
3. Juventus Sibiu
 
- locul 3 la Campionatul Național de la Oradea și câștigătoarea Campionatului Regional Sud-Vest de la Sibiu
- participantă la toate cele 3 ediții de Champions League din anii trecuți, cu rezultate excelente: locul 2 în 2016 la Maribor, locul 4 în 2017 la Terme Catez și locul 3 în 2018, tot la Terme Catez
- din lot face parte vicecampionul european cu naționala României la EURO 2018, Claudiu Vlad
 
Lot jucători: Alexandru Samoilă, Adrian Cozma, Ovidiu Chirilă, Călin Trohin, Petre Adrian Pavel, Andrei Stoia, Adrian Greavu, Ionuț Bratima, Marius Cosovanu, Claudiu Vlad, Florin Hoprich, Iulian Pițigoi, Cosmin Coțofan și Nicolae Popa
 
Staff: Massimo Spagli (manger-antrenor) și Teodor Lalu (delegat)
 
Grupa D: Giro Molde Azul Valencia (Spania), Red Devils Chișinău (Moldova), Dok Sabac (Serbia), Juventus și Athletic Shmaryahu (Israel)
 
4. Luxury Team București
 
- locul 4 la Campionatul Național de la Oradea și câștigătoarea Campionatului Regional Sud-Est de la Constanța
- participantă în premieră la o competiție de nivel european
- din lot face parte fostul campion european cu naționala României, Bogdan Rădulescu, vicecampionul european de anul trecut din Ucraina, Ionuț Alecu dar și fostul jucător al Unirii Urziceni, Epaminonda Nicu
 
Lot jucăori: Florin Rizea, Bogdan Rădulescu, George Dumitru, Epaminonda Nicu, Flavian Tarța, Tănase Mușat, Eugen Vlad, Ionuț Alecu, Cristian Istrate, Bogdan Enescu și Alexandru Dragomir
 
Staff: Florin Rizea (manager)
 
Grupa G: Gamblers (Cehia), Fekcentrum (Ungaria), Luxury, Tacing de Castrelos (Spania) și Baka El Gharbia (Israel)
 
5. La Boltă Alba Iulia
 
- câștigătoarea Campionatului Regional Nord-Vest de la Florești
- participantă în premieră la o competiție de nivel european
 
Lot jucători: Octavian Pojar, Alin Mureșan, Eduard Crișan, Radu Puia, Andrei Trifa, Ciprian Brânză, Lucian Râșniță, Marcel Domșa, Radu Andone, Ionuț Grozav, Marcel Găldean, Ioan Gherman și Traian Hegeduș
 
Staff: Ioan Gherman (antrenor), Gheorghe Buzdea (manager), Adrian Suciu (fizioterapeut) și Dan Ursu (PR)
 
Grupa A: Tom Cat (Bosnia), Alba Tech System (Albania), Sklad Wegla I Papy (Polonia), La Boltă și Imperial (Ungaria)
 
6. Golden Boys Bacău
 
- fostă participantă la ediția din 2017 a Champions League, la Terme Catez, acolo unde a ajuns până în sferturi
- din lot face parte fostul jucător al naționalei României de minifotbal, Andrei Panainte
 
Lot jucători: Mădălin Băiceanu, Bogdan Brăescu, Alexandru Câmpanu, Andrei Panainte, Gabriel Vasilachi, Sergiu Matei-Turcanu, George Mocanu, Vasile Padovei, Silviu Furtună și Florin Romașcanu
 
Staff: Alexandru Câmpanu (antrenor) și Gheorghiță Timofti (manager)
 
Grupa E: Agromat (Ucraina), Quick Sigorta (Turcia), Ostravesky Zabreh (Cehia), Julius Meinl (Bosnia) și Golden Boys
 
7. Borussia Hermannstadt Sibiu
 
- participantă la ediția din 2018 a Champions League, de la Terme Catez
- din lot face parte vicecampionul european cu naționala României, Florin Stelea
 
Lot jucători: Alexandru Mircea, Ioan Stoica, Tiberiu Ghel, Ionuț Simion, Paul Medeșean, Ionuț Bărculeț, Florin Stelea, Valerian Span, Giuliano Tili, Răzvan Florea și Savu Tota
 
Staff: Ciprian Turcu (antrenor) și Ovidiu Aron (manager)
 
Grupa F: Polimark (Serbia), Marmus (Israel), Los Pollos Hermanos (Slovacia), SK Viktoria Suchy (Cehia) și Borussia
 
Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în faza optimilor de finală, fază programată pentru sâmbătă dimineața. Locurile 3 din grupe vor merge în EMF Development Cup.
 
Meciurile vor fi transmise în direct pe pagina de Facebook și canalul de Youtube: „European Minifootball Federation”. Urmăriți și pagina de Facebook a Federației de Minifotbal din România pentru toate noutățile de pe parcursul competiției.
 

Partenerii Federatiei de Minifotbal din Romania

TOP