c

Organizare și sistem de desfășurare, Campionat Regional Sud-Vest, Craiova

Campionatul Regional Sud-Vest

20 echipe participante – 13 campionate – 8 judete: Timis, Hunedoara, Sibiu, Gorj, Caras-Severin, Mehedinti, Valcea, Dolj

Ora incepere jocuri: 10:00 (Vineri, 08 Iunie)

Perioada de desfasurare: 08 - 10 iunie 2018. Localitatea de desfasurare: Craiova (Baza Sportivă Atletico)

 

Sistem de Organizare si desfasurare:

1.1 Participa 20 echipe, impartite in 4 grupe a cate 5 echipe.

1.2 Tragerea la sorti se va face folosind 5 urne valorice si se va tine cont de Clasamentul National 2017:

1.2.1 Campionatul Regional Sud-Vest, Craiova

- Urna 1: echipele campioane din competitiile locale de pe locurile : 2, 3, 7, 17

- Urna 2: echipe campioane din competitiile locale de pe locurile: 18, 26, 31, 34

- Urna 3: echipe campioane din competitiile locale de pe locurile: 40, 41, 47, 49

- Urna 4: echipele de pe locurile doi din competitiile de pe locurile:  2, 3, 7, 18

- Urna 5 : echipele de pe locurile doi din competitiile de pe locurile: 26, 31, 40, 41

2.1 Turul I - faza grupelor se va juca dupa sistemul fiecare cu fiecare. Programul grupelor va fi anuntat dupa tragerea la sorti. Jocurile din grupa vor incepe vineri 08 Iunie de la ora 10.00

2.2. Turul II – Se califica in sferturile de finala 8 echipe, primele 2 clasate din fiecare grupa 

2.3 Programul jocurilor din sferturile de finala se va stabili prin tragerea la sorti (Sfert 1, Sfert 2, Sfert 3 si Sfert 4). 

Componenta celor doua urne valorice va fi urmatoarea:

- Urna 1: echipele clasate pe locul 1 in cele patru grupe 

- Urna 2: echipele clasate pe locul 2 in cele patru grupe

Nota : In sferturile de finala nu se vor putea intalni doua echipe care s-au calificat din aceeasi grupa.  

2.4 In caz de egalitate, intre doua echipe, se va lua in calcul rezultatul jocului direct (inclusiv rezultatul de la loviturile de departajare).

2.5 In caz de egalitate intre trei (patru) echipe, se va proceda asfel: 

2.5.1 se va intocmi un clasament cu rezultatele dintre cele trei (patru) echipe 

2.5.2 Departajarea se va face in functie de numarul de puncte, golaverajul mai bun, numarul mai mare de goluri inscrise in intalnirile directe.

2.5.3 in situatia in care egalitatea persista intre doua echipe, pentru departajare se va aplica criteriul prevazut la punctul 2.4 (rezultatul jocului direct)

2.5.4 in situatia in care egalitatea persista intre trei echipe, chiar si dupa aplicarea criteriilor de mai sus se va tine cont de situatia privind cartonasele primite astfel: cartonasul galben - 1 punct iar cartonasul rosu - 3 puncte (cine are un numar mai mic de puncte se califica);

2.5.5 tragerea la sorti

 

2.6 Pentru stabilirea clasamentului final si stabilirea echipelor calificate la CN 2018 de pe locurile 5-6 se va proceda in felul urmator:

2.6.1 Echipele invinse in sferturile de finala vor juca pentru locurile 5-8 dupa cum urmeaza:

Jocul 1 – Invinsa Sfert 1 – Invinsa Sfert 2

Jocul 2 – Invinsa Sfert 3 – Invinsa Sfert 4

Locurile 7- 8 : Invinsa Jocul 1 – Invinsa Jocul 2

Locurile 5 – 6: Castigatoare Jocul 1 – Castigatoare Jocul 2

2.6.2 In semifinale se califica echipele castigatoare din cele 4 jocuri din sferturile de finala.

2.6.3 Programul semifinalelor:

- Jocul 1: Castigatoare Sfert 1 – Castigatoare Sfert 2

- Jocul 2: Castigatoare Sfert 3 – Castigatoare Sfert 4

2.7. Finala mica (locurile 3-4): Invinsa Joc 1 – Invinsa Joc 2

2.8 Finala mare (locurile 1-2): Castigatoare Joc 1 – Castigatoare Joc 2

2.9 Echipele de pe locurile 1-6 se califica la Campionatul National 2018

3.0 Echipa Campioana Regionala castiga Licenta pentru a participa la editia 2018, EMF Champions League (mai multe informatii in regulamentul de participare si licentiere emis de FMR)

 

 Biroul de presă al Federației de Minifotbal din România

Partenerii Federatiei de Minifotbal din Romania

TOP