c

S-au tras la sorți grupele Campionatelor Regionale - 2018!

În această seară, la Hotelul Metropolis de la Bistrița, s-au tras la sorți grupele celor patru Campionate Regionale ce vor avea loc la: Arad, Ploiești, Craiova și Bistrița în perioada 8 - 10 iunie. Ca în fiecare an, aceste turnee puternice de minifotbal sunt organizate de Federația de Minifotbal din România în colaborare cu organizatorii locali aferenți orașelor unde au loc competițiile respective. În acest an, numărul de echipe participante la Campionatele Regionale a crescut de la 69 la 72, semn că minifotbalul este în ascensiune în România de la an la an.

Revenind la tragerea la sorți, aceasta s-a bucurat de prezența primarului municipiului Bistrița, Ovidiu Crețu, alături de întreaga conducere a FMR: președintele Ioan Onicaș, secretarul general Attila Takacs, vicepreședintele Paul Costaș și directorul tehnic al lotului național, Dan Ștefan Cojocaru. La tragerea la sorți a fost prezent și organizatorul Campionatului Municipal de la Bistrița, Raul Borșoș, implicat direct în organizarea Campionatului Regional Nord-Est. Tragerea la sorți a reprezentat un eveniment de amploare și a fost efectuată într-o sală de conferințe a Hotelului Metropolis, fiind transmisă în direct în rezoluție HD și pe pagina de Facebook a FMR.

Dintre cele 72 de echipe participante la aceste competiții, cel mai bune 19 vor obține calificarea la Campionatul Național de la Alba Iulia (6-8 iulie), alături de echipa gazdă, calificată din oficiu, campioana de la GT Sport Alba Iulia.

Vă prezentăm în cele ce urmează componența grupelor la cele 4 Campionate Regionale, cu mențiunea că în momentul în care se vor termina toate campionatele locale, vom cunoaște și numele tuturor echipelor implicate și vom face public programul fiecărei competiții în parte:

Campionatul Regional Nord-Vest (Arad): primele 5 clasate plus campioana de la GT Sport Alba Iulia merg la Campionatul Național de la Alba Iulia

Grupa A: Alba Iulia, GT Sport - loc 1, Arad, Liga Desavoia - loc 1, Dej - loc 1, Cluj Napoca - loc 2 și Alba Iulia, Fair Play - loc 2.

Grupa B: Cluj Napoca - loc 1, Oradea - loc 1, Turda - loc 1, Baia Mare - loc 2 și Florești - loc 2.

Grupa C: Baia Mare - loc 1, Florești - loc 1, Cugir - loc 1, Zalău - loc 2 și Arad, Ionuț Popa - loc 2.

Grupa D: Zalău - loc 1, Alba Iulia, Fair Play - loc 1, Arad, Ionuț Popa - loc 1, Arad, Desavoia - loc 2 și Oradea - loc 2.

 

Campionatul Regional Sud-Est (Ploiești): primele 4 clasate merg la turneul final

Grupa A: Buzău - loc 1, Tulcea - loc 1, București - loc 2 și Constanța - loc 2.

Grupa B: Galați - loc 1, Constanța - loc 1, Ploiești - loc 2 și Brașov - loc 2.

Grupa C: București - loc 1, Buftea - loc 1, Galați - loc 2 și Târgoviște - loc 2.

Grupa D: Ploiești - loc 1, Târgoviște - loc 1, Brașov - loc 1 și Tulcea - loc 2.

 

Campionatul Regional Sud-Vest (Craiova): primele 6 clasate merg la turneul final

Grupa A: Timișoara - loc 1, Sibiu, Fair Play - loc 1, Craiova, Atletico 84 - loc 1, Deva - loc 2 și Severin - loc 2.

Grupa B: Vâlcea, LJM - loc 1, Hunedoara - loc 1, Orăștie - loc 1, Sibiu, Luceafărul - loc 2 și Vâlcea, CJM - loc 2.

Grupa C: Sibiu, Luceafărul - loc 1, Reșița - loc 1, Vâlcea, CJM - loc 1, Timișoara - loc 2 și Târgu Jiu - loc 2.

Grupa D: Deva - loc 1, Târgu Jiu - loc 1, Severin - loc 1, Hunedoara - loc 2 și Sibiu, Fair Play - loc 2.

 

Campionatul Regional Nord-Est (Bistrița): primele 4 clasate merg la turneul final

Grupa A: Bistrița - loc 1, Pașcani - loc 1, Campionatul Studențesc Iași - loc 1 și Piatra Neamț - loc 2.

Grupa B: Iași, Bahlui - loc 1, Vatra Dornei - loc 1, Bistrița - loc 2 și Botoșani - loc 2.

Grupa C: Bacău - loc 1, Piatra Neamț - loc 1, Iași, Bahlui - loc 2 și Focșani - loc 2.

Grupa D: Roman - loc 1, Focșani - loc 1, Botoșani - loc 1 și Bistrița - loc 3.

 

Vom reveni cu detalii legate de programul complet și numele echipelor participante în cel mai scurt timp posibil. Baftă tuturor echipelor implicate!

 

Biroul de Presă al FMR

Partenerii Federatiei de Minifotbal din Romania

TOP