Tulcea - Liga DeHondol - 2012 - 2013 - Etapa 28

Aceasta etapa a debutat cu meciul Steaua Deltei – National Somova. Scorul a fost deschis de catre gazde prin Munteanu Catalin, insa pana la pauza oaspetii au reusit sa intoarca rezultatul gratie golurilor lui Alexe Florin si Echimov Adrian. In partea secunda Andrei Daniel a egalat pentru gazde, insa dupa doar un minut Alexe Stefan i-a adus pe cei de la National Somova in avantaj. Pana la finalul meciului cei de la Steaua Deltei au obtinut un punct datorita unui gol marcat in ultimile minute de joc.

Cel de-al doilea meci al zilei a fost Tiki-Taka – Real Tulcea. Dupa o prima repriza in care oaspetii conduceau cu scorul de 4-2, ei s-au impus la final cu 10-4, unul prea drastic fata de realitatea din teren. Dintre marcatori se fac remarcati Ciobanu Stelian cu un gol pentru Tiki-Taka si Turtoi Marian cu 4 goluri pentru Real Tulcea.

De la orele 13:00 a fost programata partida Marix – Galaxy, unde gazdele au castigat cele trei puncte puse in joc cu scorul de 14-2, dupa o prima repriza in care conduceau cu scorul de 4-1, un mare aport avandu-l Ceica Daniel care a reusit sa inscrie un numar total de 9 goluri in aceasta partida.

Urmatorul meci al zilei a Comis – Metalurg, unul dintre cele mai spectaculoase ale zilei. Prima repriza a fost castigata de catre gazde cu scorul de 2-1, insa in partea secunda oaspetii au reusit sa intoarca rezultatul partidei castigat cu scorul de 6-2. Dintre marcatori se fac remarcati Ciuperca Alexandru cu 4 goluri pentru oaspeti si Iamandi Nicolae cu un gol pentru gazde.

De la orele 15:00 s-a disputat jocul dintre Andema si Frontiera. Scorul acestei partida a fost deschis de catre oaspeti prin Mihailov, insa pana la pauza gazdele au reusit egalarea prin Scapau Cristian. In partea secunda oaspetii au reusit sa castige cele trei puncte puse in joc cu scorul de 5-2, facand inca un pas spre castigarea campionatului.

Urmatoarea partida a zilei a fost cea dintre Vulturii si All Stars. Cei care au deschis scorul au fost gazdele, insa cei de la All Stars au reusit sa intoarca rezultatul partidei pana la final, obtinand cele trei puncte puse in joc cu scorul de 4-1, dupa o prima repriza in care conduceau cu scorul de 2-1.

Ultimul meci al zilei a fost Vanatorii de Scantei – AS DeltaROM, unde oaspetii au reusit sa se impuna cu scorul de 8-4 (4-2). Dintre marcatori se fac remarcati Craciun Ionut cu doua reusite pentru gazde si Jipa Ionut cu trei pentru oaspeti.