IASI: LIGA MAGICA – Rezultatele etapei a 5-a, marcatorii si superlativele

LIGA MAGICA – Rezultatele etapei a 5-a, marcatorii si superlativele

Sambata, 13 octombrie

Decor Plus – Lupii Negri 0-0

Dscor Plus (12 puncte dupa 4 etape) si Lupii Negri (5 puncte, dar un meci mai putin) au oferit un joc barbatesc, surprinzator si foarte atractiv. La pauza putea fi 0-3, dar dupa pauza jucatorii de la Decor Plus s-au metamorfozat si au avut 4 oportunitati de a inscrie. A fost un joc echilibrat, generous in ocazii de gol, cu un rezultat final just.

Continental – Souflaki & Friends 2-5 (Andronic Andrei 8, Apostu Florin 29 – Daniliuc Cristi 10, Chelcu Vlasian 12, 15, 31, Mocanu Vlad 25)

Continental a ”inghetat” tribunele cand in minutul 8 Andronic Andrei a deschis scorul. S-a dovedit doar o boare de vant. Daniliuc Cristi a egalat in minutul 10, Chelcu Vlasian a reusit un hattrick, iar Mocanu Vlad a inscris si el, dezinvolt, pentru un succes clar al lui Souflaki & Friends.

A jucat in acest meci, dupa o lunga convalescent, Lungu Alin (Souflaki), un jucator intelligent, anticipative si determinant, probabil in primii 5 din DGB Iasi. Bine ai revenit in teren, Aline!

M.Design Croitorie – Liberto 1-3 (Frij Cosmin 20 – Cruceanu Alin 15, Dragan Claudiu 18, Popa Alexandru 31)

Liberto, in formula completa (12 jucatori) s-a impus just in fata lui M.Design, echipa cu doar 8 jucatori pe foaie, avand de partea sa atat valoarea jucatorilor, cat si avantajul odihnirii jucatorilor. Cruceanu Alin a deschis scorul pentru Liberto, Dragan Claudiu, venit de la Dinamo, l-a majorat in minutul 18, Frij Cosmin a redus din diferenta dintr-o lovitura de penalitate de la 9 metri, dar Popa Alex, de curand mire, a inchis tabela la 3-1. Cu acest prilej ii uram si noi CASA DE PIATRA!

Auto Driver – Perpetuus 4-0 (Stirbets Ionut 12, 35, 38, 39)

A fost, daca vreti, recitalul jucatorului Stirbets Ionut, cel care a marcat toate golurile. Aflat in zi de gratie, Ionut a finalizat dupa actiuni individuale sau colective, scotand in evidenta tehnicitatea, polivalenta si inteligenta sa in joc. E interesant de urmarit cand s-au marcat golurile. Primul la jumatatea reprizei I, celelalte in finalul partidei, in ultimele cinci minute.

Real Yry Team – Sport Team 2-1 (Basascu Petrica 7, Balanescu Alexandru 24 – Bivol Cristi 2)

Inceput incendiar de joc. Sport Team a deschis scorul prin Bivol Cristi, in chiar minutul 2, la o neglijenta a defensivei adverse. Real Yry Team a egalat imediat, prin Petrica Basascu 7, jocul s-a echilibrat apoi si pana la pauza nu s-a mai inscris. Balanescu Alex a marcat in minutul 24, dupa o faza fixa, bine servit de Carare Sebastian si a adus victoria lui Real Yry Team. Un excelent joc de pivot care a deschis nenumarate ferestre spre poarta adverse a realizat atacantul Cristi Ungureanu, de la Rea Yry Team, un jucator anticipativ, altruist si cu un plasament diabolic.

AS Athletico – AS Dinamo 2-2 (Leonte George 5, Ceornea Alin 24 – Gheorghitanu Bogdan 13, Stroestean Vali 15)

Athletico si Dinamo, ambele in mare suferinta de puncte, s-au confruntat exemplar, cu daruire si abnegatie, dar sportive, intalnirea incheindu-se nedecis, 2-2, cu mentiunea ca jucatorii au facut risipa de energie in incercarea de a-si apropia victoria.

Mary Tour Magic – Raldor 4-2 (Chelariu Ovidiu 2, Palaghia Alexandru 3, 38, Caragea Adrian 35 – Balan Robert 37, Vladianu Tudor 40)

In minute 3, Mary Tour conducea deja cu 2-0, Chelariu Ovidiu si Palaghia Alex concretizand primele sanse de gol. Nu s-a mai inscris decat spre finalul jocului prin Caragea Adrian 35 si Palaghia Alex 38, respective Balan Robert 37 si Vladianu Tudor 40, intr-o confruntare atractiva, cu joc aerisit si cu foarte multe situatii de poarta.

A fost o etapa plina, cu 7 jocuri in care s-au marcat 28 de goluri, asadar o medie de 4 goluri pe meci. Spectacolul a fost asigurat nu dar prin golurile marcate, ci si prin sportivitate. O zi de toamna bogata la minifotbal, in asteptarea editiei a 7-a a Cupei Magic, competitive ce va avea loc la Iasi in intervalul 25-28 octombrie. (R.Zlavog)